Radost i rozčarování. Šmarda v Porsche Sports Cup dojel druhý a devátý

Radost i rozčarování. Šmarda v Porsche Sports Cup dojel druhý a devátý

19/06/2021

Před závodním víkendem na Nürburgringu si Josef Šmarda z týmu Mičánek Motorsport plánoval zaútočit na nejvyšší stupně ve třídě Drivers Competition Pro seriálu Porsche Sports Cup. V sobotním závodu svůj cíl naplnil druhým místem. Neděle však přinesla zklamání.

„Celý ten závodní víkend byla jedna velká loterie, vypráví šestašedesátiletý závodník. Přes západní Evropu se o víkendu přehnala série bouří, která sice nezasáhla do samotných závodů, ale lokální záplavy při nočních deštích zkomplikovaly práci týmům. A ze soboty na neděli i samotnému jezdci, který v noci řešil vytopený hotelový pokoj.

Šmarda uspěl v silné konkurenci víc jak 40 vozů, které do závodu odstartovaly. „Z tohoto pohledu to musíme vnímat jako úspěch, ale já prostě nemůžu být spokojený,“ konstatuje závodník. Ten ve druhém závodu bojoval s nepřesností měřicích přístrojů, které mají zásadní vliv na takto profesionální soutěž v jízdě pravidelnosti.

Zatímco ti nejlepší jedou závod s přesností na tisíciny vteřiny, Šmarda odhadoval odchylku, kterou přístroje měly, řádově na setiny. „Moc jsem se podle toho nemohl orientovat, jel jsem spíš pocitově. Z tohoto pohledu bylo i to deváté místo vydřené,“ doplnil Šmarda. To vše na trati naplněné téměř až na hranici propustnosti, kdy jezdec stále musí myslet na to, že ideální stopu, kterou jede, mohou narušit ostatní vozy, které volí jinou taktiku.

„Sobotní umístění je samozřejmě skvělé v tak silné konkurenci. I na nedělní deváté místo ale musíme nahlížet tak, že jsme na něj dosáhli ve startovním poli čítajícím přes čtyřicet aut,“ upozornil manažer týmu Mičánek Motorsport Jiří Mičánek st.

Šmarda zůstává po druhém víkendu série Porsche Sports Cup na čtvrtém místě, na druhou a třetí pozici deset, resp. jedenáct bodů. Série pokračuje za čtyři týdny na Red Bull Ringu v Rakousku.