Bez titulu nesmím domů, říká Josef Šmarda před startem Porsche Sports Cup

Bez titulu nesmím domů, říká Josef Šmarda před startem Porsche Sports Cup

28/04/2021

Na nebývale brzký start letošní sezony Porsche Sports Cup se po dvanácté postaví Čechokanaďan Josef Šmarda v barvách týmu Mičánek Motorsport. Po loňském třetím místě a dvojnásobném triumfu v posledním závodu sezony má jasné ambice – vítězstvím v kategorii Porsche Drivers Competition Pro na Hockenheimringu odstartovat cestu za titulem.

„Přitvrdili jsme v testování, už na konci února jsme testovali na letišti, později i na okruhu v Brně. Denodenně na sobě makám a i když je letos naše třída našlapaná, jsem připravený,“ popisuje šestašedesátiletý Šmarda. Jedenáctou sezonu za sebou vyrazí do prestižního značkového šampionátu určeného pro vozy Porsche v barvách týmu Mičánek Motorsport. Vůz pro něj připravuje přímo zakladatel týmu Jiří Mičánek starší, pětadvacetinásobný československý šampion na okruzích a vrchařských tratích.

Pandemie covid-19 paradoxně startovní pole oblíbeného seriálu Porsche Sports Cup zprofesionalizovala. To bylo nutnou podmínkou pro to, aby se vůbec mohly závody konat – povoleny jsou totiž jen profesionální sportovní soutěže. „Pro nás to znamená, že po dlouhých letech se změní časový harmonogram víkendu a přibude nám jedna kvalifikace. To je velká výzva z pohledu fyzické kondice. Já to vnímám jako svoji výhodu. Ale uvidím, co budu říkat, až z auta vylezu po druhém závodu,“ říká se smíchem Šmarda.

Závodníci kategorie Porsche Drivers Competition Pro (do loňska PZ Trophy) jedou v režimu jízd pravidelnosti. Pro celkové hodnocení je tedy klíčové zajíždět oba jednotlivé závody co nejkonzistentněji. Ti nejlepší jezdci, mezi které Šmarda patří, dokáží rozdíl mezi jednotlivými koly stlačit řádově na tisíciny vteřiny. „To všechno na trati, kde je až ke čtyřiceti autům. Je to náročné na psychiku a pozornost. Oproti tradičnímu formátu si člověk musí hlídat čas a hlavně okolí,“ popisuje specifikum své třídy závodník. Ambice má jasné. Po dvou třetích místech celkově chce znovu útočit na titul ve své třídě. „Přítelkyně mi řekla, že bez titulu nemám ani chodit domů,“ směje se závodník.

Sezona Porsche Sports Cup čítá 6 podniků s celkem třinácti závody. Ze standardu dvou závodů na víkend vybočuje zářijový Lausitzring, který zpestří třetí závod v nočních podmínkách.

Šmarda patří mezi stálice startovního pole svojí kategorie. Na její start se postavil už v roce 2011, od té doby je oblíbenému šampionátu věrný stejně jako týmu Mičánek Motorsport, s nímž začínal ještě o tři roky dříve. „Jsme téměř jako rodina. Obdivuji, co dokázal Jura Mičánek i jeho kluci. Za mě je to absolutně profesionální tým. Za všechny ty roky se mi nestalo, že bych měl s technikou problém, kvůli kterému bych odstoupil,“ připomíná Josef Šmarda.

Podle šéfa divize Porsche týmu Mičánek Motorsport Jiřího Mičánka je Šmarda dobře připravený stejně jako technika. „Máme za sebou dvě testování techniky, zároveň jsme se soustředili na nácvik pravidelnosti jako klíčové dovednosti. Naším cílem je na Hockenheimringu navázat tam, kde jsme na stejné trati skončili na konci minulé sezony,“ říká manažer týmu Jiří Mičánek.